STAV500/300 motorized vertical test stand
search
2 yearswarranty
Automatic (series STAV)
Tax excluded
Capacity [max]: 500N
Security policy
  Shipping rules
(contact dealer in your area)
Force up to 500N and travel 300mm.
Presentation:
Capacity (Max)
500N
Interfaces
Wireless Module, RS232C, USB
Working temperature
-10 ÷ +40°C
Dimensions
238x407x680mm
Power supply
~230V 50Hz 100VA / 24V 4A
Display
LCD graphical
Balance weight
22,5 kg
Stroke
300m
Maximal speed
300mm/min
Shift resolution
0,01mm
Shift accuracy
+/- 1,2mm
Minimal speed
10mm/min
Maximum deflection of the column under load
1,3mm