STAV500/500 motorized vertical test stand
search
2 yearswarranty
Automatic (series STAV)
Tax excluded
Capacity [max]: 500N
Security policy
  Shipping rules
(contact dealer in your area)
Force up to 500N and travel 500mm.
STAV500 optionally can be equipped with wireless module for  communication with force gauge.
Presentation:
Capacity (Max)
500N
Interfaces
Wireless Module, RS232C, USB
Working temperature
-10 ÷ +40°C
Dimensions
238x407x880mm
Power supply
~230V 50Hz 100VA / 24V 4A
Display
LCD graphical
Balance weight
26 kg
Stroke
Maximal speed
300mm/min
Shift resolution
0,01mm
Shift accuracy
+/- 1,2mm
Minimal speed
10mm/min
Maximum deflection of the column under load
1,3mm